FC Barcelona 23-24 Säsongströjan First Match Edition

UPPDATERING: De första fullständiga bilderna av den autentiska (match)versionen av Nike FC Barcelona 23-24 hemmatröja har dykt upp. De var också de första som visade insidan av kragen.

UPPDATERING: @ityty23 har läckt ut bättre bilder av den subtila diamanteffekten av Barcelona 23-24 hemmadräkt. Samtidigt har PES-tröjatillverkaren @ivankitmaker återskapat tröjorna för tv-spelet. Hans bilder inkluderar också ett foto av Messi i en tröja – vilket är rent fiktivt, förstås.

FC Barcelona 23-24 tröja – Crest Image (autentisk version)

FC Barcelona 23-24 tröja – fiktiva Lionel Messi

FC Barcelona 23-24 Skjorta – ”Renders” via PES

FC Barcelona 23-24 tröja – Remastrad i PES

UPPDATERING: Vi kan publicera de första riktiga bilderna av Barcelonas hemmadräkt för säsongen 2023-2024. Ränderna har ett argylemönster runt kanterna och logotypen har en dold glittrande diamant – båda nickar till damlaget.

Barcelona 23-24 tröja

Nike FC Barcelona 2023-2024-tröjan återgår till klubbens mest ikoniska tröjdesign, som introducerades 1912 och förblev i stort sett i samma stil fram till 1990-talet. Nike Barcelona säsongens hemmatröja 23-24 har två breda röda ränder på framsidan. Ärmarna är röda.

Unikt är den klassiska randiga kanten på tröjan dekorerad med ett diamantmönster. Detta är inspirerat av den gamla diamantlogotypen för det nuvarande Barcelonas damlag.

Ränder bars för första gången i Barcelona 1912


Färgmässigt använder Nike Barcelona 23-24 hemmatröjan klubbens klassiska rödbrun och blå. Klubbens färger Noble Red och Deep Royal är desamma från 2017 till 2021, men de ser faktiskt mer ut som kit från 1970-talet. Till skillnad från bortatröjan använder Barcelonas hemmatröja för säsongen 23-24 den nuvarande klubbens logotyp. Men det finns en egenskap – en subtil romb som uppenbarar sig i ljuset. Nike använder vitt för Swoosh och siffror. Spotify-logotypen är också vit. Se alla Barcelona-dräkter på Billiga Fotbollströjor Nike Barcelona 2023-2024 hemmadräkt kommer att släppas i juni 2023.

Hur tycker du om FC Barcelonas nya hemmadräkt för säsongen 23-24 så här långt? Berätta för oss i kommentarerna.