Roma 23-24 hemma, borta och tredje dräkter läckte

Adidas kommer att ersätta New Balance som Romas tröjaleverantör för säsongen 23-24 och framåt. Även om det inte kommer att släppas officiellt förrän i juli 2023, har bilder på alla tre Roma-tröjorna för säsongen 23-24 läckt ut.

SPQR-logga på tröja kanske?

Eftersom AS Roma ännu inte har hittat en huvudsponsor för den kommande säsongen, finns det en möjlighet att tröjan kommer att ha SPQR-logotypen, symbolen för det antika Rom som representerar senaten och det romerska folket.

Adidas hämtar inspiration från klubbens historia för att skapa Roma 23-24-dräkten

Adidas hämtade inspiration från AS Romas långa historia när han designade tröjan för säsongen 23-24. 1992-94-dräkten, det antika mosaikmönstret på bortadräkten och den trefärgade tredje dräkten är utmärkta exempel på hur klubbens historia har påverkat designen av varje kit. Självklart har den nya Roma nr 23-24 tröjan den nya Adidas-loggan på vänster bröst. Tack till Billiga Fotbollströjor för bortadräkt och Günstige Fußballtrikots för tredje dräkt.

AS Roma 23-24 tröja

adidas Associazione Sportiva Roma 2023-24 hemmatröja är baserad på klubbens säsongsdräkt 1992-94 i traditionellt rött och gult. På tröjan är Lupetto placerad på vänster bröst istället för den vanliga klubbloggan.

AS Roma 23-24 bortatröja

Adidas Roma 2023-2024 bortatröjan säsongen har en benvit bas med adidas logotyp och svarta tre ränder. Det som får den här tröjan att sticka ut är den anpassade grafiken, som är baserad på ett gammalt romerskt mosaikgolv och subtilt inbäddat med lagets logotyp ASR.

AS Roma 23-24 Tredje tröjan

Adidas AS Roma säsongens tredje tröja 2023-24 är huvudsakligen svart, och lagets logotyp och trefärgsapplikationen är mycket iögonfallande.

Adidas Roma 2023-2024 hemmadräkt kommer att släppas i början av juli 2023, följt av ett bortadräkt i mitten av juli och ett tredje kit i augusti. New Balances avtal med romer kommer sannolikt att avslutas den 30 juni 2023.

Är du ett fan av adidas Roma 2023-2024 Home, Away och Third Shirt? Tror du att Rom kommer att lansera dem med SPQR-logotypen? Låt oss veta i kommentarerna nedan.