Barcelonas säsong 23-24 hemmatröja släppt

UPPDATERING: Efter många läckor har Barcelonas hemmadräkt för säsongen 2023-2024 äntligen avslöjats. Ränderna har ett argylemönster runt kanterna och logotypen har en dold glittrande diamant – båda nickar till damlaget.

Barcelona 23-24 tröja

Nike FC Barcelona 2023-2024-tröjan återgår till klubbens mest ikoniska tröjdesign, som introducerades 1912 och förblev i stort sett i samma stil fram till 1990-talet. Nike Barcelona 23-24 hemmatröja har två breda röda ränder på framsidan. Ärmarna är röda.

Unikt är den klassiska randiga kanten på Barcelona tröjor dekorerad med ett diamantmönster. Detta är inspirerat av den gamla diamantlogotypen för det nuvarande Barcelonas damlag.

1912 bar Barcelona den randiga tröjan för första gången
När det gäller färg, antar Nike Barcelona 23-24 hemmatröja klubbens klassiska rödbruna och blå. Noble Red och Deep Royal är samma färger, som klubben har använt mellan 2017 och 2021, men de ser faktiskt mer ut som kit från 1970-talet.

Till skillnad från bortatröjan använder Barcelonas hemmatröja för säsongen 23-24 den nuvarande klubbens logotyp. Men det finns ett utmärkande drag – en subtil romb som blir synlig i ljuset.

Nike använder vitt för Swoosh och siffror, liksom Spotify-logotypen.

Blå shorts och röda strumpor kompletterar utseendet på Nikes nya Barcelona 23-24 hemmadräkt.

Du hittar alla Barcelona-dräkter i Billiga Fotbollströjor.

Gillar du Barcelonas nya hemmatröja för säsongen 23-24? Berätta för oss i kommentarerna.