Chelsea 2023/24 osponsrat hemmakit

Nike och Chelsea har avslöjat klubbens nya sponsorfria hemmadräkt för säsongen 2023/24 i en 90-talsinspirerad kampanj.

Tröjan har ett geometriskt jacquardmönster på en Chelsea-blå bas. De vita, svarta och guldränderna på ärmsluten är en nick till klubbens tröja 1997/98, där Pride vann Ligacupen och Europacupvinnarcupen. Nike Swoosh och märket lyser i skimrande färger, vilket ger en touch av stil till en klassisk tröja.

Chelsea tröjor lanserades utan sponsor eftersom Chelsea fortfarande letade efter en ersättare för nummer tre. Medan mitten av tröjan förblir tom för tillfället, kan det finnas en ny tröjsponsor för tröjan, som debuterar i början av säsongen.

Tröjan kommer att finnas tillgänglig för förtidsköp den 16 augusti genom Billiga Fotbollströjor.