FC Barcelona 24-25 på bortaplan läckte

UPPDATERING: Nike FC Barcelona 24-25 Away Hoodie har läckt ut av Barcelona-tröjasamlaren @memorabilia1899. Färgskalan på den här hoodien är densamma som den kommande 24-25 bortatröjan (Svart/University Red/Royal Blue) och vi kommer även att se några element på tröjan (en gradientlogotyp och eventuellt en katalansk randdetalj).

UPPDATERING: Tack vare FC Barcelonas tröjsamlare @memorabilia1899 har vi en bättre titt på den slutliga designen av Nike Barcelona 2024-2025 bortadräkt. Den har en stilig tonsvart Swoosh och märke accentuerat med röd/blå detaljer.

FC Barcelonas nya 24-25 bortadräkt har läckt ut via Barcelonatidningen Sport. Den är tillverkad av Nike och kommer att bäras i La Liga nästa säsong, liksom i alla andra tävlingar som Barcelona är uppflyttade till.

Barcelona 24-25 bortatröja
Detta är Barcelonas bortatröja 2024-25, producerad av Nike.

Nike Barcelona 24-25 bortatröjan återgår till huvudfärgen svart. Detta är klubbens första svarta tröja sedan den svarta guldtröjan för säsongen 2020-21.

Barcelona bar senast svart säsongen 2020-21, men det kombinerades med guld
För den svarta 24-25 bortatröjan har Nike gjort klubbens färger till en samlingspunkt. Kragen och sidoränderna är i klubbens Barça-färger.

Det som gör Barcelona 24-25 bortatröjan ännu mer speciell är Swoosh och märket. Båda är tonsvarta med röda/blåa kanter.

Spotify-loggan på bortatröjan Nike FC Barcelona 2024-25 är röd.

Nike FC Barcelona 2024-2025 bortatröja kommer att finnas tillgänglig från juli 2024.

Se alla FC Barcelona tröjor på Billiga Fotbollströjor

Tillverkad av Nike. Vad tycker du om FC Barcelona tröja billigt? Kommentera gärna nedan.